DJ na wesele Kielce  tel: 792-51-88-20

| STRONA GŁÓWNA | Galeria | Video  | Repertuar | Zabawy | kontakt

Strona główna | stara strona - DJ Kielce! | Szymon DJ z Jędrzejowa na twoją imprezę. Bankiety, andrzejki, ostatki, poprawiny , imprezy firmowe...

Co to jest ALS Ice Bucket Challenge?

Wiele osób najczęściej na portalach społecznościowych takich jak facebook, też tych znanych, nagrywa filmiki, w których oblewa się lodowatą wodą. Przekazują tym samym to, by uświadomić ludziom, co to jest choroba ALS. Oczywiście każdy może sobie to sam sprawdzić w Wikipedii, ale ona nas zarzuca fachowymi terminami. Ja to wytłumaczę prosto.

Co to znaczy ALS Ice Bucket Challenge?

ALS Ice Bucket Challenge to „wyzwanie z wiadrem lodowatej wody”. Challenge to wyzwanie (czytamy w uproszczeniu /czalendż/) i warto zapamiętać poprawną pisownię tego wyrazu (najpierw przez a, a potem przez e), bo akcji towarzyszy hasztag #IceBucketChallenge, a z literówkami w hasztagach wiadomo jak jest – gdy jest literówka, to już mamy inny hasztag.

W wiadrze wcale nie musi być lód , bo ice bucket znaczy „wiadro z lodowatą wodą”, a niekoniecznie z lodem. Nie ma takiej możliwości aby sprawdzić na filmie, czy woda jest rzeczywiście zimna, ale nie to w tym wszystkim jest najważniejsze.

Tutaj filmik z mojego wyzwania :-)

 

 

Skąd się to wzięło?

Całą tę akcję zapoczątkował Coreya Griffina, biznesmen z USA, którego kolegal, sportowie baseballista Pete Frates choruje na stwardnienie zanikowe boczne i to właśnie filmik Fratesa nadał rozgłos i popularność akcji. Na początku dołączali do niej inni sportowcy i znajomi, później również politycy, celebryci i inni. Zasada była taka, że każda osoba nominuje kolejne 3 do nagrania filmiku w ciągu 24 godzin, a jeśli nie odważy się podjąć wyzwania – musi wpłacić 100 dolarów na rzecz ALS Association – amerykańskiej organizacji, która pomaga osobom chorym na ALS.

A co to jest ALS?

Skrót ALS to ang. amyotrophic lateral sclerosis, czyli stwardnienie zanikowe boczne. W Polsce do jej opisu używa się też skrótu SLA/MND (łac. sclerosis lateralis amyotrophica i ang. Motor Neuron Disease).

Jest to nieuleczalna choroba, która polega na tym, że zanikają komórki nerwowe, co prowadzi do stopniowego niedowładu mięśni. W USA nazywa się ją chorobą Lou Gehriga (Lou Gehrig’s disease) od nazwiska bejsbolisty, który zmarł na nią w 1941 roku. Najczęściej występuje u mężczyzn i pojawia się  powyżej 60. roku życia.

Pierwsze objawy to zanik mięśni rąk, a potem innych, pogarsza się sprawność ruchowa i ostatecznie prowadzi to do śmierci, bo zatrzymują się mięśnie oddechowe. Zwykle śmierć następuje w ciągu 3-6 lat, ale zdarzają się przypadki, gdy pacjentowi udaje się przeżyć dłużej. Takim przykładem jest Stephen Hawking, który choruje na tę chorobę już od 40 lat.

Akcja ta cieszy się ostatnio bardzo dużą popularnością, bo jest w niej sporo zabawy. Dzięki niej poznajemy też wiele osób z tej bardziej wyluzowanej strony. Niestety nie wszystkim się to podoba. Dużo osób krytykuje akcję za to, że jest okazją do zaistnienia na portalach społecznościowych i zdobycia popularności, zamiast faktycznie skupiać się na istocie rzeczy.

W związku z tym że akcja ewoluowała w internecie nie ważnym jest jak zamierzamy i komu pomóc charytatywnie, ważne aby pomagać potrzebującym

Polecam wszystkim!

Zapraszam do przeczytania recenzji DJI Phantom V2 oraz ciekawostek i plotek na temat Samsung Galaxy S6. Poleca Dj na wesele Kielce i nie tylko :-)

 

 

wideo-filmowanie | fotograf na wesele | limuzyna do ślubu  | Valid HTML | Liczniki odwiedzin